w

Podwyżki opłat w Citibanku od 15.07.2020 r. – koniec z darmową kartą Citi Simplicity

Citi Handlowy podwyżki opłat

Trzęsienie ziemi w Citibanku! Citi Simplicity, czyli karta, która od początku istnienia była jedyną w pełni darmową kartą kredytową na polskim rynku, przestanie nią być od 15.07.2020 r.

Od połowy lipca, aby za nią nie zapłacić trzeba będzie wykonać miesięczne płatności na łączną kwotę min. 1000 zł!

W innych bankach wciąż znajdziemy karty kredytowe, które będą prowadzone za darmo po spełnieniu łatwiejszych warunków (niedługo przygotuję ranking na ten temat). Dla przykładu, w Santander wystarczy 10 płatności na dowolną kwotę i kartę mamy za darmo.

Mam też dwie dobre wiadomości 😉

Na szczęście zmiany nie dotkną dotychczasowych posiadaczy tych kart. Jeśli wyrobisz kartę do 20 maja 2020 r. to karta nadal będzie prowadzona bezpłatnie. To już ostatnia chwila na założenie karty na starych zasadach.

Dopiero karty wydane po 20.05.2020 r. będą kosztowały 12 zł miesięcznie. Trzeba przyznać, że poprzeczka ustawiająca próg zwalniający z opłat została postawiona wysoko.

Druga dobra wiadomość to nowa, w pełni darmowa karta, którą po 15 lipca 2020 r. pozostanie karta Citibank BP – Motokarta, którą sam posiadam z uwagi na dodatkowy moneyback.

Zmiany tabeli opłat i prowizji Citibank od 15.07.2020 r.

Pierwszą zmianę już znacie, jest nią podwyżka z 0 zł na 12 zł miesięcznie (czyli 144 zł rocznie) za obsługę nowo wydanych kart kredytowych Citi Simplicity i możliwość uniknięcia tej opłaty po wydaniu min. 1000 zł miesięcznie. Wzrosną też opłaty za obsługę pozostałych kart: z 8 zł na 18 zł wzrośnie opłata za karty Citibank Silver, Citibank BP i Payback Silver. Z 10 zł na 18 zł wzrośnie opłata za obsługę kart Citibank World, Premier Miles, Gold i BP Payback Gold. Tyle samo trzeba będzie zapłacić za kartę Citibank Platinum (tj. mniej niż dotychczas).

Wrosną też opłaty za karty dodatkowe do większości kart, z 6 zł na 9 zł miesięcznie.

Darmową kartą Citibank pozostanie karta Citibank-BP Motokarta.

Druga zmiana to podwyżka opłaty za obsługę CitiPhone, wzrośnie ona z 6 zł na 9 zł. Nie wiem, czy korzystaliście z tej funkcjonalności. Dla mnie jest ona zbyteczna, jako że wszystkie operacje wykonuję przez bankowość elektroniczną i mobilną.

Kolejna zmiana to podwyżka opłaty od transakcji gotówkowych, z 8% (min. 10 zł) do 10% (min. 20 zł) za np. wypłatę z bankomatów. Pamiętajcie, że karta kredytowa nie służy do takich celów i banki najczęściej kasują wysoką prowizję za takie operacje. Z drugiej strony da się znaleźć karty kredytowe, które nie posiadają opłat za wypłatę gotówki. Jedyne, co wtedy zapłacimy, to odsetki liczone od dnia wypłaty gotówki.

Taka sama podwyżka dotyczyć będzie transakcji szczególnych, przez które Citibank rozumie m.in. doładowania wirtualnych portfeli, jak np. Revolut. Tutaj również opłata wzrośnie z 8% (min. 10 zł) na 10% (min. 20 zł). Jeśli chcecie używać Revoluta to nie róbcie tego za żadne skarby z kartą Citibanku.

Dziwną zmianą w dobie ułatwień i obniżania opłat za przewalutowanie w innych bankach, jest podwyżka opłaty od transakcji walutowych, z 5,8% do 6,8%!

Z tej opłaty wynika kolejna wskazówka, do płatności zagranicznych używajcie karty Revolut lub karty Curve, które nie pobierają żadnych opłat od przewalutowania. Jeśli wolicie sie trzymać polskich banków to daleko nie trzeba szukać, bowiem karta do konta Pekao SA umożliwia bezprowizyjne płatności zagraniczne (konto Pekao założycie teraz z premią 200 zł + 50 zł za każde dziecko).

Jeśli będziesz rozkładać lub już to robisz, spłatę na raty, to od lipca wzrośnie miesięczny koszt obsługi planu spłat ratalnych „Komfort”, z 30 zł na 40 zł miesięcznie.

Dokumenty:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
4 lat temu

Jak rozumiem, jeśli już mam tą kartę Simplicity to nadal będzie darmowa?

Michał
Michał
4 lat temu
Reply to  Marek

Dopiero karty wydane po 20.05.2020 r. będą kosztowały 12 zł miesięcznie. 😉

Darek M. W.
4 lat temu
Reply to  Michał

Zgadza się, jest to bardzo dobra wiadomość. W zasadzie to nie wiem, kto będzie je zakładał po tej dacie, skoro zostaną Motokarty za darmo 🙂

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Jestem ciekaw, co mi zaproponują przy wypowiedzeniu umowy o tę kartę. Wypowiadam umowę o tę kartę dwa razy w roku od 2016 roku. Dotąd dostawałem ofertę za wycofanie wypowiedzenia 10% zwrotu na 3 lub 4 miesiące za transakcje bezgotówkowe do kwoty 1000 lub 2000 zł.

Darek M. W.
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Hehe, sprytnie 🙂
Nie wiedziałem, że dają więcej niż raz ten bonus.

ds
ds
4 lat temu
Reply to  Darek M. W.

dają , nawet 2 razy mi 200 zł i potem 100 zł żebym tylko zostawił.

Michał
Michał
4 lat temu
Reply to  Darek M. W.

Ja właśnie jestem na 3 wypowiedzeniu 😉 Trochę sfrajerzyłem bo nie negocjowałem i znowu stanęło na stówce.

Dominika
Dominika
4 lat temu
Reply to  Darek M. W.

Ja również już któryś raz korzystam z tej propozycji cashbacku własnie rozmawiałam z Panią z infolinii, która ponownie zaproponowała mi zwrot 10% do 1000zł. Kartę posiadam od 2018 roku, ale jeszcze nigdy nie miałam do kwoty 2000zł propozycji mimo, że raz próbowałam negocjować 🙂 czy ktoś wie co może być przyczyną?

Karol
Karol
4 lat temu

Jeśli zamknąłem kartę kredytową i nie posiadam żadnego produktu w Citi Banku, a nadal mogę się zalogować do konta, to czy moja karencja już się zaczęła czy nadal mam coś za dużo otwarte?

Darek M. W.
4 lat temu
Reply to  Karol

Nie masz umowy o kartę to karencja się liczy, ale ciekawe z tym systemem. Warto może zadzwonić i zapytać, jak to zamknąć.

Co myślisz?

Łatwe 50 zł za każde konto dziecka w Pekao S.A. (+ 200 zł dla dorosłego)

Czas na odbiór 300 zł premii w akcji „Konto Jakie Chcę z Bonusem – III edycja” w Santander