w

Koniec Getin Banku! Przymusowa restrukturyzacja i przejęcie przez VeloBank

Koniec Getin Bank restrukturyzacja

To już jest koniec! Właśnie mamy powtórkę z sytuacji Idea Banku, który został przymusowo zrestrukturyzowany pod koniec 2020 roku. Wczoraj pojawiła się informacja o przymusowej restrukturyzacji Getin Banku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i 8 największych banków w Polsce.

Getin Bank został przejęty przez powołany specjalnie do tego celu Bank Pomostowy (Bank BFG S.A.), do którego klienci zostaną przeniesieni już 3 października 2022 r. Bank ten został stworzony przez BFG, który obejmie 51% udziałów w nowym banku oraz System Ochrony Banków Komercyjnych utworzony przez 8 największych polskich banków: PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Bank Millennium oraz Alior Bank, który obejmie pozostałe 49% udziałów.

Nowy Getin Bank został dokapitalizowany kwotą aż 10,34 mld złotych, z czego 6,87 mld zł pochodzi z funduszy BFG, a pozostałe 3,47 mld zł od ośmiu największych banków w Polsce. Nowy bank docelowo będzie działał pod nową nazwą – VeloBank.

Zobacz też:

→ 8% do 400 tys. zł na koncie oszczędnościowych w VeloBank

Przymusowa restrukturyzacja Getin Banku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Do przymusowej restrukturyzacji doszło na podstawie informacji uzyskanych po przeprowadzeniu oszacowania wartości aktywów i pasywów Getin Noble Bank, z których wynikło, że bank miał ujemne kapitały własne w wysokości 3,6 mld zł.

BFG w wydanym oświadczeniu napisał, że wszystkie depozyty banku w kwocie 39,5 mld zł są bezpieczne, łącznie z kwotą 3,5 mld zł depozytów, które nie były objęte gwarancjami BFG. W każdym wpisie uczulam Was, abyście nie lokowali więcej niż równowartość 100 tys. euro w jednym banku, a jak widzimy niemal 1/10 środków banku przekraczała w/w gwarancje!

Można by rzec: Karma wraca. Niestety działania naprawcze banku nie uchroniły banku przez bankructwem, do którego by doszło wg BFG w momencie publikacji aktualnej sytuacji finansowej banku.

Pomimo zdecydowanej poprawie jakości obsługi klientów i naprawdę bardzo dobrej ofercie banku, dawne demony w postaci wciskania klientom ryzykownych funduszy inwestycyjnych i obciążenia związane z kredytami hipotecznymi we frankach pogrążyły Getin Bank.

O możliwej restrukturyzacji mówiło się już od wielu miesięcy z uwagi na niespełnianie przez Getin Bank wymogów kapitałowych i braku dokapitalizowania banku przez głównego właściciela – Leszka Czarneckiego, za co KNF dodatkowo nałożyła na wiodącego akcjonariusza karę w wysokości 20 mln zł.

Tym samym jego imperium finansowe rozsypało się jak domek z kart. Wcześniej los Getin Banku podzielił Idea Bank oraz Open Finance.

Co dalej z Getin Bankiem?

Na chwilę obecną nic się nie zmienia dla obecnych klientów banku. Wszyscy obecni klienci indywidualni i firmowi nie stracą dostępu do swoich rachunków i oszczędności. One są w pełni bezpieczne:

  • wszystkie produkty bankowe pozostają aktywne
  • wszystkie depozyty zostały przeniesione do Banku Pomostowego
  • sytuacja klientów pozostaje bez zmian. Będą oni obsługiwani jak do tej pory za pomocą sieci placówek, system bankowości internetowej i aplikację mobilną
  • można normalnie korzystać z kart i bankomatów
  • nie zmieniają się numeru rachunków, strony logowania, loginy i hasła
  • również kredyty złotowe zostają przeniesione do Banku Pomostowego
  • wszystkie pożyczki i kredyty należy spłacać jak do tej pory
  • do Banku Pomostowego nie zostaną przeniesione kredyty w walutach obcych
  • posiadacze kredytów hipotecznych w walutach będą nadal obsługiwani przez Getin Noble Bank

Docelowo nastąpić ma sprzedaż nowego banku, tylko pytanie czy znajdą się na niego chętni? Tego na dzień dzisiejszy nie wiemy. Sam bank ma być pozbawiony obciążeń wynikających z kredytów hipotecznych w walutach, w tym m.in. we frankach szwajcarskich, co powinno zwiększyć atrakcyjność dla potencjalnego inwestora.

Niestety jest to zła informacja dla posiadaczy tych kredytów, których wielu jest są obecnie w sporze z bankiem. Na tą chwilę nie wiemy do końca jak będzie wyglądała sytuacja ze sporami sądowymi. W najbliższych dniach powinniśmy uzyskać jakieś informacje w tej sprawie.

Co z posiadaczami akcji i obligacji?

Tutaj mam niestety bardzo złe informacje. Wszystkie akcje i obligacje Getin Noble Banku zostały umorzone powodując dla inwestorów 100% straty kapitału z tytułu tych inwestycji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
1 rok temu

Co się stanie z moimi środkami na koncie oszczędnościowym?

Łukasz
Łukasz
1 rok temu
Reply to  Marta

Ja bym je szybko wypłacił przelewem do innego banku. Ja tak zrobię, zostanie mi tylko kredyt 🙂 – mbank ma 6,8 % na oszczędnościowym, pekao chyba nawet 7%

Andrzej
Andrzej
1 rok temu
Reply to  Łukasz

Nie siej bezsensownej paniki. Masz przecież gwarancję BFG do 100 tys. euro no chyba że masz więcej to nadwyżkę bym przelał gdzie indziej 😉

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Łukasz

Jaki jest sens takiej wypłaty? przecież bank i pieniądze są bezpieczne.

Damian Z
Damian Z
1 rok temu

Trochę to smutne bo ostatnio byłem zadowolony z tego banku

Anonim
Anonim
1 rok temu

heehehe a ja wypełniłem wniosek o konto 8% – dobrze że nie zadzwonili 😉

Marcin
Marcin
1 rok temu

A ja żałuję, że żona nie zdążyła wypełnić takiego wniosku, czy jeszcze można go wypełnić?

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Marcin

Ja wypełniłem wniosek 3 dni przed upadkiem banku i do tej pory nie zadzwonili więc sądzę, że pracownicy banku mają tam teraz nakichane (stracą przecież pracę) i w nosie mają jakąś tam obsługę klienta.

Co myślisz?

Podreperuj swoje finanse – ostatni dzień na 2280 zł! [ranking promocji]

Odbierz 400 zł przelewem za założenie konta osobistego BNP Paribas