w

Podwyżki opłat w mBank! Zmiany do kont osobistych, kont firmowych i kart kredytowych

Podwyżki w mBank

To było do przewidzenia. Niemal zerowe stopy procentowe mocno dają się we znaki bankom, które częściowo chcą sobie odbić spadek dochodów. Do grona banków z podwyżkami dołącza właśnie mBank, który zapowiedział spore zmiany w swojej tabeli opłat dotyczącej kont osobistych i kart kredytowych.

Prześwietlam dla Was wszystkie zapowiedziane zmiany. Od razu trzeba dodać, że część z nich jest dotkliwa i wymagać będzie niezłej gimnastyki w celu utrzymania darmowego prowadzenia konta, a części opłat nie da się wręcz uniknąć.

Zmiany dotyczące kont osobistych – koniec z łatwym warunkiem zwalniającym z opłaty za kartę

Większość zmian wejdzie w życie 1 marca 2021 roku. Mamy więc sporo czasu na podjęcie decyzji dotyczącej posiadanego konta i ewentualnej jego zmiany.

eKonto osobiste – co się zmienia?

Najbardziej dotkliwe opłaty dotyczą karty debetowej. Dotychczas wystarczyło wykonać 1 płatność kartą, aby ta była prowadzona za darmo. Od 1 marca 2021 roku aby nie płacić za kartę debetową trzeba będzie nią wykonać transakcje na łączną kwotę min. 350 zł. W przeciwnym razie zapłacimy aż 7 zł za prowadzenie karty.

Źle wygląda podwyżka opłaty za wpłatę gotówki we wpłatomatach Euronetu. Opłata wzrasta z 0,2% min. 2 zł na 0,5% min. 5 zł. Przy wpłacie 1000 zł zapłacimy 5 zł zamiast 2 zł, tj. 150% więcej niż dotychczas.

Mniej odczuwalne będą z kolei podwyżki opłaty:

  • z 2 zł na 6 zł za przelew wykonany w BOK i w placówkach banku. Mało kto chyba traci czas na wykonywanie takich przelewów skoro można je wykonać samemu online?
  • z 9 zł na 10 zł za wpłatę i wypłatę gotówkową w placówkach banku
  • wprowadzenie prowizji 4% za transakcje wykonane w kasynach, salonach gier, zakładach bukmacherskich, loteriach i totalizatorach
eKonto mobilne, eKonto dla młodych, eKonto z darmowymi bankomatami i eKonto standard – co się zmienia?

Najdotkliwsze zmiany do pozotałych kont mBanku dotyczą opłaty za prowadzenie karty debetowej. Od 1 marca, aby nie płacić za kartę trzeba będzie co najmniej raz zalogować się w aplikacji mobilnej oraz wykonać płatności kartą na kwotę co najmniej 350 zł.

Tutaj również mamy wzrost opłaty za wpłatę gotówki we wpłatomatach Euronetu z 0,2% min. 2 zł na 0,5% min. 5 zł.

Mniej odczuwalne zmiany to podwyżki:

  • z 2 zł na 6 zł za przelew wykonany w BOK i w placówkach banku. Mało kto chyba traci czas na wykonywanie takich przelewów skoro można je wykonać samemu online?
  • z 9 zł na 10 zł za wpłatę i wypłatę gotówkową w placówkach banku
  • z 7 zł na 9 zł za usługę „wypłaty ze wszystkich bankomatów”
  • wprowadzenie prowizji 4% za transakcje wykonane w kasynach, salonach gier, zakładach bukmacherskich, loteriach i totalizatorach
Zmiany dotyczące kart kredytowych

Tutaj bank wprowadza szereg zmian. Najdotkliwsze dotyczą warunków zwolnienia z opłat za karty kredytowe. Koniecznie sprawdź poniżej, czy dotyczą one posiadanej przez Ciebie karty!

Pozostałe zmiany dotyczące wszystkich kart to podwyżka z 5% min. 4 zł do 7% min. 6 zł za przelew z rachunku karty kredytowej.

Płacąc kartami kredytowymi mBanku w punktach oznaczonych jako kasyna, salony gier, zakłady bukmacherskie, loterie i totalizatory również zapłacimy 4% prowizji jak przy kartach debetowych.

Zmiany opłaty rocznej do kart Visa Classic payWave, Mastercard Standard, Visa Electron, Visa Electron, mBank Euro<26, Visa Classic, Visa Classic WP.PL, Visa Compensa, Visa Orange, Visa Rossmann, Visa Credit

Od 1 marca 2021 r. zniknie możliwość zwolnienia z opłat za prowadzenie powyższych kart po wykonaniu 240 transakcji rocznie, tj. 20 płatności miesięcznie. Pozostanie natomiast warunek wykonania płatności na łączną kwotę 12.000 zł rocznie, tj. średnio 1000 zł miesięcznie. W przeciwnym razie utrzymanie tych kart będzie kosztowało 100 zł rocznie. Warunek ten dotyczy kart, których oprocentowanie nie zależy od iloczynu stopy lombardowej.

Większe zmiany dotyczyć będą posiadaczy powyższych kart kredytowych, których oprocentowanie kredytu zależy od iloczynu stopy lombardowej. Tutaj mBank wprowadza bezwzględną opłatę w wysokości 210 zł rocznie!

Zmiany opłaty rocznej do kart Visa Premium, Visa Aquarius

Posiadacze kart Visa Premium również tracą możliwość zwolnienia z opłaty po wykonaniu 240 transakcji rocznie. Dla kart, których oprocentowanie nie zależy od iloczynu stopu lombardowej opłata nie zostanie pobrana pod warunkiem wykonania rocznie transakcji na łączną kwotę 24.000 zł. W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 300 zł rocznie.

Jeśli jednak oprocentowanie zależy od iloczynu stopy lombardowej, to opłata będzie bezwzględnie pobrana w wysokości 900 zł rocznie (Visa Premium) lub 750 zł (Visa Aquarius).

Jeśli posiadałbym te karty, to właśnie składałbym sprzeciw do wprowadzanych zmian i wypowiadał umowę o kartę.

Zmiany opłaty rocznej do karty Mastercard Me

Posiadacze kart Mastercard Me muszą liczyć się z dwukrotną podwyżką rocznej opłaty za prowadzenie karty. Przed zmianami wynosiła ona 50 zł (lub 25 zł w przypadku rozliczenia transakcji na kwotę min. 8000 zł za ostatnie 12 miesięcy).

Po zmianie opłata ta wyniesie 100 zł lub 50 zł po wydaniu kartą kwoty 8000 zł w ostatnim roku.

Zmiany opłaty rocznej do karty World Mastercard i Visa Gold

Posiadacze kart World Mastercard i Visa Gold również odczują niemal dwukrotną podwyżkę. Roczna opłata za kartę założoną do 30.06.2015 r. wzrośnie z kwoty 200 zł do 350 zł (dla kart World Mastercard, dla których oprocentowanie nie zależy od stopy lombardowej), z 200 zł do 300 zł (dla kart Visa Gold) lub z 200 zł na 600 zł dla obu kart (jeśli oprocentowanie zależy od stopy lombardowej).

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja dla nowszych kart (umowy zawarte po 30.06.2015 r.) dla których oprocentowanie zależy od iloczynu stopy lombardowej. Opłata wzrośnie tutaj z 350 zł na 900 zł i nie będzie możliwości jej uniknięcia!

Z opłaty można być zwolnionym pod warunkiem wykonania płatności na łączną kwotę min. 18.000 zł w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zmiany opłaty rocznej do karty Visa Platinum

Posiadacze karty Visa Platinum, której oprocentowanie nie zależy od stopy lombardowej) nie odczują podwyżki pod warunkiem wykonania płatności tą kartą na kwotę min. 36.000 zł rocznie. Znika tutaj warunek zwolnienia po wykonaniu 240 transakcji.

Natomiast jeśli oprocentowanie karty Visa Platinum zależy od iloczynu stopy lombardowej to jej opłata wzrośnie tutaj z 450 zł do 900 zł i zostanie ona pobrana bezwarunkowo!

Zmiany opłaty rocznej do kart Mastercard World Elite

Tutaj mamy największą niespodziankę na niekorzyść klientów. Opłata za wydanie tej karty premium wzrasta z 900 zł na 1200 zł oraz dodatkowo z 0 zł na 600 zł dla kart dodatkowych.

To jednak nie wszystko. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku opłaty rocznej, która wzrasta z 900 zł na 1200 zł (jeśli oprocentowanie nie zależy od stopy lombardowej) lub 1500 zł (jeśli zależy od stopy lombardowej). Opłata roczna za kartę główną nie zostanie pobrana po wydaniu nią rocznie kwoty 90.000 zł (jeśli nie posiadamy karty dodatkowej) lub 120.000 zł (jeśli posiadamy jakąś kartę dodatkową).

W przypadku karty, której oprocentowanie zależy od stopy lombardowej opłata 1500 zł zostanie pobrana bezwzględnie (nie ma tutaj warunku płatności zwalniającego z opłaty).

Niestety w przypadku kart dodatkowych też nie jest dobrze. Karty dodatkowe będą bezwzględnie kosztowały 600 zł rocznie od 1.03.2022 r. (dotychczas były za darmo).

Podwyżki opłat za kredyt odnawialny

Już 3 stycznia 2021 roku nastąpią podwyżki dotyczące kredytów odnawialnych w mBank. Podwyżka wyniesie z min. 2,5% do min. 3,5% dla kont standardowych i z min. 2,1% do 3,1% dla mKont Intensive.

Zmiany dotyczące kont firmowych

Zmiany nie ominęły również posiadacz kart kredytowych mBanku, które przy niektórych kartach są naprawdę olbrzymie!

Podwyżka opłaty z 9 zł na 19 zł za mBiznes konto Standard oraz mBiznes Konto nastąpi już od 7 stycznia 2021 roku. Opłaty tej w dalszym ciągu unikniemy wykonując co najmniej jedną płatność do ZUS.

Podwyżka dotyczyć będzie także opłaty za kartę debetową z 5 zł na 7 zł. Jeśli jednak wydamy nią kwotę min. 500 zł miesięcznie to karta nadal będzie nas kosztowała 5 zł jak dotychczas.

Co robić? Zmienić konto czy zagryźć zęby?

Decyzja o pozostaniu w mBank bądź o zmianie konta należy do Was. Każdy musi przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Osobiście posiadam w mBank mKonto Intensive, do którego w zasadzie nic się nie zmienia poza opłatą za transakcje w kasynach, itp. których i tak nie wykonuję. mKonto Intensive to fajna alternatywa dla osób, które będą w stanie dokonać łącznych miesięcznych wpływów w kwocie 7000 zł (w przeciwnym razie konto kosztuje aż 49,50 zł!).

Jeśli posiadałbym któreś z eKont, to na 90% szukałbym alternatywy w innych bankach (ponieważ w sklepach płacę tylko kartami z moneyback / premiami za płatności). Na pewno przetestowałbym nowe, w pełni darmowe CitiKonto w Citibank, które można obecnie założyć z premią 150 zł na start.

Jeśli jednak dokonujesz płatności na kwotę 350 zł miesięcznie kartą mBank to uważam, że nie ma sensu szukać alternatywy i można spokojnie nadal używać konta za darmo.

Zmieniam konto! Jakie konto wybrać?

Jeśli po zmianach postanowisz zmienić swoje konto bankowe na takie z łatwiejszym warunkami zwolnienia z opłat, to sprawdź poniższe promocje prześwietlane na blogu.

Oprócz łatwiejszych warunków zwolnienia z opłat (lub ich braku) otrzymasz także premię na start za czas poświęcony na zmianę konta.

Promocje kont osobistych z premią na start:

Dokumenty:

Nowa tabela opłat i prowizji mBank

Zmiany w tabeli opłat dotyczące kont osobistych

Zmiany w tabeli opłat dotyczące kart kredytowych

Zmiany dotyczące kont firmowych

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
3 lat temu

Ale mnie zrobili. Miałem 4 karty World Elite. Do tej pory za zero, bo zwolnione za obrót, a teraz po zmianach będę musiał płacić 1800 zł za nie.

js
js
3 lat temu

nest wprowadzi oplaty za wyplaty z bankomatow od lutego. ktore konto oferuje bezpłatne wyplaty z wszstkich bankomatow?

Darek M. W.
3 lat temu
Reply to  js

Wypłaty ma kilka banków pod warunkiem wpływów / płatności kartą.
Tak na szybko: Envelo Bank, Millennium, Getin
4 wypłaty ze wszystkich bankomatów ma z kolei nowe, w pełni darmowe CitiKonto opisywane na blogu.

Tomek
Tomek
3 lat temu

Moim zdaniem zmiany do konta nie są takie tragiczne. Kto normalnie korzystający z konta będzie miał problem zapłacić 500 zł miesięcznie?

Anonim
Anonim
3 lat temu
Reply to  Tomek

nikt, ale jak dla mnie nie do przejścia jest już przymus logowania się do aplikacji mobilnej, bo inaczej zapłacę 3 zł [nie mam smartphone i nie będę miał, bo już nie te lata – wystarczy, że laptopa ogarniam w ogóle 😉 ]

Darek M. W.
3 lat temu
Reply to  Anonim

Właśnie ten warunek to jakiś nonsens. Zmuszanie ludzi do używania aplikacji mobilnej …

jarek
jarek
3 lat temu
Reply to  Anonim

Zamien eKonto standard na eKonto osobiste w opcjach i zostanie tylko warunek 350 pln. do wydania

Anonim
Anonim
3 lat temu
Reply to  jarek

Faktycznie. Dziękuję bardzo 🙂

PawełŚ
PawełŚ
3 lat temu

„przy eKoncie dla młodych nie ma warunków zwalniających z opłat. Rachunki oraz usługi dodatkowe są prowadzone bezpłatnie” – taką informację dostałem z czatu mBanku.

Mr. Boguszek⑦
3 lat temu

Zaczeło sie dojenie jeleni nazbierali klientów przez lata a teraz ich skubią

Darek M. W.
3 lat temu

Akurat sytuacja jest bardziej skomplikowana i wynika z rekordowej obniżki stóp procentowych przez RPP, a pośrednio taka jest polityka Rządu, czyli zasypmy część dziury budżetowej inflacją = oszczędnościami Polaków.
Banki z odsetek zarabiają teraz dużo mniej i jak pewnie wiesz, większość banków podnosi opłaty z wyjątkiem Citibanku, który wprowadził w pełni darmowe konto i jeszcze płaci 150 zł za jego otwarcie:
https://jakoszczedzic.pl/2021/01/darmowe-citikonto-150-zl-premii.html

Co myślisz?

200 zł premii za konto Credit Agricole + 2% na Rachunku Oszczędzam

Allegro Pay: Odbierz 20 zł za aktywację nowego sposobu płatności na Allegro