w

Jak odebrać Polski Bon Turystyczny 500+ na każde dziecko?

Polski Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny można odebrać i wykorzystać od 1 sierpnia 2020 r. Postanowiłem przygotować krótki poradnik odbioru Polskiego Bonu Turystycznego dla osób nie zaznajomionych z systemem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PUE ZUS.

W moim przypadku całość procesu zajęła około minuty i poszukuję już miejsca do jego wykorzystania zanim nastąpią ponowne ograniczenia w przemieszczaniu się.


Co jest niezbędne do aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego?

Warunkiem koniecznym do odbioru bonu turystycznego jest posiadanie konta na platformie elektronicznej PUE ZUS, czyli portalu do załatwiania spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi przez internet.

W systemie PUE ZUS sprawdzimy też stan swoich składek i płatności w ZUS, informacje o świadczeniach, zwolnieniach lekarskich czy będziemy mogli złożyć wniosek o zasiłek.

Uzyskanie dostępu do systemu PUE ZUS będzie z kolei wymagało posiadania Profilu Zaufanego.

Jeśli nie posiadasz jeszcze Profilu Zaufanego to mam dobrą wiadomość. Bowiem założyć go można w banalnie prosty sposób za pomocą bankowości elektronicznej w swoim banku.

Jeśli posiadasz już Profil Zaufany to możesz przejść do rejestracji na portalu PUE ZUS. Jako że ten posiadam już od kilku lat, to niestety nie mogę przedstawić Wam poradnika zakładania tegoż konta.

Wygląda na to, że Rząd postanowił upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i „zachęcić” obywateli do zakładania kont PUE ZUS, aby w przyszłości nie musieć przygotowywać i wysyłać milionów listów.

Jak odebrać Polski Bon Turystyczny krok po kroku

Posiadasz już dostęp do PUE ZUS. Super. Od zdobycie Polskiego Bonu Turystycznego dzielą cię już minuty jeśli nie sekundy 😉

Pierwszym krokiem jest logowanie do systemu PUE ZUS:

PUE ZUS logowanie

Zaraz po zalogowaniu, w zakładce „Ogólny” widzimy na dole pole „Polski Bon Turystyczny”, w który należy kliknąć:

Polski Bon Turystyczny w PUE ZUS

Tutaj mała uwaga. Zakładka ta będzie widoczna dla osób, które wcześniej wysłały wniosek o świadczenie 500+. Pole to nie będzie dostępne u rodzica, który nie wysyłał wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500+.

Zgodnie z ustawą, bon turystyczny przysługuje bowiem dzieciom, którym przyznane zostało lub zostanie przyznane świadczenie 500+.

W kolejnym oknie widzimy już przygotowany dla nas bon / bony turystyczne w zależności od liczby niepełnoletnich dzieci:

Polski Bon Turystyczny aktywacja

Teraz wystarczy już tylko kliknąć przycisk „Aktywuj bon” i w kolejnym oknie uzupełnić dane niezbędne do realizacji płatności bonem, tj. numer telefonu komórkowego i adres e-mail:

Aktywacja bonu turystycznego

Po aktywacji bonu w jego miejscu oprócz numeru pojawi się jeszcze kod obsługi płatności. System umożliwia też podgląd / wydruk Bonu Turystycznego:

Polski Bon Turystyczny

W tym miejscu jednak nie znajdziemy wspomnianego kodu obsługi płatności, który należy przekazać recepcjoniście podczas płatności.

Realizacja Polskiego Bonu Turystycznego

Bonem opłacimy pobyt rodziny z dzieckiem w hotelu, pensjonacie, campingu, czy też gospodarstwie agroturystycznym. Można nim zapłacić także za imprezę turystyczną, np. kolonię, obóz harcerski, sportowy, rekreacyjny latem jak i zimą.

Bon zachowuje ważność do dnia 31-03-2022 roku, na jego realizację mamy więc ponad 1,5 roku.

Płatność w ośrodku będzie polegała na podaniu numeru obsługi płatności, a następnie podaniu kodu weryfikacyjnego wysłanego do nas SMS-em.

To wszystko! Teraz możemy przejść do wyszukiwarki miejsc, w których można zrealizować Polski Bon Turystyczny:

Ta niestety nie należy do najprzyjaźniejszych w obsłudze. Znajdziemy bowiem tutaj nazwę firmy, która rzadko jest tożsama z nazwą ośrodka turystycznego. Brakuje też wygodnej wyszukiwarki graficznej np. w mapach Google.

Być może w przyszłości nastąpi tutaj poprawa w funkcjonalności wyszukiwarki, na co liczę. Liczę też na przystępowanie kolejnych firm, bowiem liczba hoteli na dzisiaj nie jest oszołamiająca, prawdopodobnie z uwagi na duże obłożenie ośrodków w okresie wakacyjnym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Felek
Felek
3 lat temu

Jaka jest definicja „dziecka”?

Felek
Felek
3 lat temu
Reply to  Felek

Sam sobie odpowiem:
„Z bonu turystycznego skorzystasz, jeśli posiadasz co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje więcej, bo aż 1000 zł.”

Darek M. W.
3 lat temu
Reply to  Felek

Ogólnie to chodzi o dzieci pobierające zasiłek 500+
Można powiedzieć, że to taka trzynastka dla dzieci 😉

1234sdg131
1234sdg131
3 lat temu

Ja w tym roku spasuję z wakacjami, mam kilkumiesięczne dziecko, więc ewentualny wyjazd nie będzie wypoczynkiem 🙂 . Nie mniej jednak sytuacja z koronawirusem póki co nie zachęca do wyjazdów, a stwierdzenia „jechać póki jeszcze nie pozamykali” nie popieram. Nie mniej jednak byłem kilka dni temu w restauracji obok której była sztuczna plaza. Tłum golasów stojących w kolejce po piwo, dzieci jeden za drugim w kolejce do zjezdzalni, słowem, brak jakiegokolwiek dystansu, a wiadomo na plazę w maseczce nikt nie pójdzie. Największą ironią jest to, ze w mediach panika, ze 1 września będzie powrót do szkoły, ze zaraza się rozniesie, ze tamto…

Darek M. W.
3 lat temu
Reply to  1234sdg131

Z jednej strony masz rację. Kasę można spokojnie wykorzystać w kolejnym sezonie, kiedy to już powinna być szczepionka / lek i sytuacja bardziej opanowana. W moim wypadku, to jednak za rok będę z drugim, kilkumiesięcznym brzdącem, więc planuję wykorzystać w tym roku 😉

Ogólnie, to mam na myśli coś w spokojnej okolicy i wynajem całego miejsca noclegowego (mieszkanie, przyczepa kempingowa, itp). Niestety nie wiem, czy coś takiego się znajdzie z bonem. Wiem, że w wakacje to wszędzie są obecnie tłumy.

U mnie namiot i cały ekwipunek już czeka na lepszą pogodę i wyjazd nad spokojne jeziorko 😉

1234sdg131
1234sdg131
3 lat temu
Reply to  Darek M. W.

Gratulacje z okazji podwójnego 500+ w takim razie 🙂 . Myślę ze za rok szczepionki nadal nie będzie, podobno najszybsza opracowana szczepionka była na ebolę, trwało to… 5 lat, a koronawirus jest od niespelna roku.

Darek M. W.
3 lat temu
Reply to  1234sdg131

Dzięki 🙂 Są już 3 szczepionki w trzeciej fazie testów, 3 kolejne tuż przed fazą trzecią. Myślę więc, że uda im się ją opracować na czas. Inna sprawa, czy nadążą z produkcją.

1234sdg131
1234sdg131
3 lat temu
Reply to  Darek M. W.

Wiem, ze offtop ale takie dyskusje tez sa potrzebne. Wedlug mnie jeśli rzeczywiście szczepionka będzie za 2 lata, jak mówił minister, to będzie olbrzymi sukces i ukłony. Nie zadałbym pytania, czy nadązą z produkcją, bardziej „kogo będzie stać na zaszczepienie”. Biedne kraje typu większość Afryki, Indie czy slamsy w Brazylii to wiadomo ze nie będą mieć szans nawet żeby szczepionke zobaczyć. Druga sprawa, ze całej Polski nie zaszczepimy, bo 1. dostaniemy pewnie niewiele szczepionek, 2. nie wszyscy będą chętni. Na internecie przeczytałem ze na zwykla grype szczepilo się ostatnio 4%. Gdy był największy „szał” i zainteresowanie koronawirusem,na szczepienie deklarowalo się gdzieś połowa ankietowanych, a gdyby powtórzyć ankiete dzisiaj mysle ze byłoby to 20-30 procent. W skrocie:i tak większość się nie zaszczepi i ten wirus będzie już z nami do końca swiata.

Darek M. W.
3 lat temu
Reply to  1234sdg131

Racja, uważam że szczepione powinny być osoby będą w grupie ryzyka.
Strach pomyśleć, co będzie z gospodarką, jak przyjdzie kolejna fala i ograniczenia :/

1234sdg131
1234sdg131
3 lat temu
Reply to  Darek M. W.

Myślę, ze po pierwszym mini-lockdown jaki nam zafundowali rządzący, więcej było
zamieszania niż to było warte. Gospodarka mocno wyhamowala bo wszystko pozamykali, a potem wymyslaja na kolanie plan ratowania gospodarki i te smieszne 5000 zł tarczy – dla dużych zakładów to są marne grosze, dla małych zakladow (prywaciarzy) które coś by z tego miały z kolei były to pieniądze nieosiągalne, bowiem wymaga solidnego prowadzenia księgowości.
Dlatego drugi raz takich obostrzeń nie zrobią. A kolejnej fali koronawirusa nie będzie, bo cały czas będziemy w pierwszej fali, to smutny fakt.

A zmieniając temat to ta wyszukiwarka hoteli przyjmujących bon turystyczny jest beznadziejna. Mam sprawdzony hotel, sieciówka, mająca kilka hoteli w Polsce. Wpisując nazwę miejscowości gdzie mają hotel, nie mogę ich znaleźć, natomiast wpisując nazwę hotelu znajduję ich główną siedzibę. Czyli skończy się tak, ze przed skorzystaniem z bonu i tak trzeba będzie dzwonic do hotelu żeby się upewnić, ze bon można u nich zrealizować. I jak tu jeździć w nowe miejsce?

Darek M. W.
3 lat temu
Reply to  1234sdg131

W pełni się zgadzam, ten lockdown to była głupota. Wystarczyło wprowadzić maseczki i dezynfekcje rąk.
Te tarcze to w ogóle strzelanie na oślep. Prowadzimy dwie firmy i widzę jak pomoc trafia nie tam, gdzie jest potrzebna.

Co do wyszukiwarki to ja odpuściłem sobie szukanie, bo to jest dramat po prostu 😀

Co myślisz?

Wielka kumulacja w Santander: 200 zł za konto + 300 zł zwrotów + 2% lokata + 500 zł w programie poleceń + 800 zł za kartę

HIT i nowość! 200 zł za konto PKO BP i 6 transakcji