w

Jak odebrać Polski Bon Turystyczny 500+ na każde dziecko?

Polski Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny można odebrać i wykorzystać od 1 sierpnia 2020 r. Postanowiłem przygotować krótki poradnik odbioru Polskiego Bonu Turystycznego dla osób nie zaznajomionych z systemem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PUE ZUS.

W moim przypadku całość procesu zajęła około minuty i poszukuję już miejsca do jego wykorzystania zanim nastąpią ponowne ograniczenia w przemieszczaniu się.


Co jest niezbędne do aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego?

Warunkiem koniecznym do odbioru bonu turystycznego jest posiadanie konta na platformie elektronicznej PUE ZUS, czyli portalu do załatwiania spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi przez internet.

W systemie PUE ZUS sprawdzimy też stan swoich składek i płatności w ZUS, informacje o świadczeniach, zwolnieniach lekarskich czy będziemy mogli złożyć wniosek o zasiłek.

Uzyskanie dostępu do systemu PUE ZUS będzie z kolei wymagało posiadania Profilu Zaufanego.

Jeśli nie posiadasz jeszcze Profilu Zaufanego to mam dobrą wiadomość. Bowiem założyć go można w banalnie prosty sposób za pomocą bankowości elektronicznej w swoim banku.

Jeśli posiadasz już Profil Zaufany to możesz przejść do rejestracji na portalu PUE ZUS. Jako że ten posiadam już od kilku lat, to niestety nie mogę przedstawić Wam poradnika zakładania tegoż konta.

Wygląda na to, że Rząd postanowił upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i „zachęcić” obywateli do zakładania kont PUE ZUS, aby w przyszłości nie musieć przygotowywać i wysyłać milionów listów.

Jak odebrać Polski Bon Turystyczny krok po kroku

Posiadasz już dostęp do PUE ZUS. Super. Od zdobycie Polskiego Bonu Turystycznego dzielą cię już minuty jeśli nie sekundy 😉

Pierwszym krokiem jest logowanie do systemu PUE ZUS:

PUE ZUS logowanie

Zaraz po zalogowaniu, w zakładce „Ogólny” widzimy na dole pole „Polski Bon Turystyczny”, w który należy kliknąć:

Polski Bon Turystyczny w PUE ZUS

Tutaj mała uwaga. Zakładka ta będzie widoczna dla osób, które wcześniej wysłały wniosek o świadczenie 500+. Pole to nie będzie dostępne u rodzica, który nie wysyłał wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500+.

Zgodnie z ustawą, bon turystyczny przysługuje bowiem dzieciom, którym przyznane zostało lub zostanie przyznane świadczenie 500+.

W kolejnym oknie widzimy już przygotowany dla nas bon / bony turystyczne w zależności od liczby niepełnoletnich dzieci:

Polski Bon Turystyczny aktywacja

Teraz wystarczy już tylko kliknąć przycisk „Aktywuj bon” i w kolejnym oknie uzupełnić dane niezbędne do realizacji płatności bonem, tj. numer telefonu komórkowego i adres e-mail:

Aktywacja bonu turystycznego

Po aktywacji bonu w jego miejscu oprócz numeru pojawi się jeszcze kod obsługi płatności. System umożliwia też podgląd / wydruk Bonu Turystycznego:

Polski Bon Turystyczny

W tym miejscu jednak nie znajdziemy wspomnianego kodu obsługi płatności, który należy przekazać recepcjoniście podczas płatności.

Realizacja Polskiego Bonu Turystycznego

Bonem opłacimy pobyt rodziny z dzieckiem w hotelu, pensjonacie, campingu, czy też gospodarstwie agroturystycznym. Można nim zapłacić także za imprezę turystyczną, np. kolonię, obóz harcerski, sportowy, rekreacyjny latem jak i zimą.

Bon zachowuje ważność do dnia 31-03-2022 roku, na jego realizację mamy więc ponad 1,5 roku.

Płatność w ośrodku będzie polegała na podaniu numeru obsługi płatności, a następnie podaniu kodu weryfikacyjnego wysłanego do nas SMS-em.

To wszystko! Teraz możemy przejść do wyszukiwarki miejsc, w których można zrealizować Polski Bon Turystyczny:

Ta niestety nie należy do najprzyjaźniejszych w obsłudze. Znajdziemy bowiem tutaj nazwę firmy, która rzadko jest tożsama z nazwą ośrodka turystycznego. Brakuje też wygodnej wyszukiwarki graficznej np. w mapach Google.

Być może w przyszłości nastąpi tutaj poprawa w funkcjonalności wyszukiwarki, na co liczę. Liczę też na przystępowanie kolejnych firm, bowiem liczba hoteli na dzisiaj nie jest oszołamiająca, prawdopodobnie z uwagi na duże obłożenie ośrodków w okresie wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

Wielka kumulacja w Santander: 200 zł za konto + 300 zł zwrotów + 2% lokata + 500 zł w programie poleceń + 800 zł za kartę

HIT i nowość! 200 zł za konto PKO BP i 6 transakcji