w

Walutomat.pl – korzystna wymiana walut w Internecie

Zobacz poradnik Walutomat.pl wraz z promocją dla czytelników JakOszczedzic.pl:
Jako, że na dniach znowu planuję kupno euro od znajomego rodziców, postanowiłem opisać moją metodę na sprzedaż walut z pominięciem tradycyjnych kantorów, które stosują często olbrzymie spready, czyli różnice w kupnie / sprzedaży walut.
Rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego kantora / serwisu pośredniczącego wymianie walut. Najlepszym jakie znam i zarazem spełniającym wszystkie moje wymagania jest Walutomat.pl.
Postaram się teraz krótko opisać cały proces wymiany walut za pomocą Walutomatu.

Co to jest Walutomat?

Walutomat.pl to serwis, w którym możemy wymieniać waluty z innymi ludźmi, pomijając kantory i banki. Pozwala to na oszczędności sięgające 2-3% w stosunku do tradycyjnych sposobów wymiany walut.
Dla przykładu, chcąc wymienić 1000 PLN na EUR w dniu dzisiejszym, otrzymalibyśmy następujące kwoty:
Jak widzimy zysk jest spory.
Serwis Walutomat.pl jest pewny, na rynku obecny jest już od ok. 2 lat. Sam kilkukrotnie dokonałem wymiany walut z EUR na PLN oraz z PLN na USD. Nigdy nie miałem żadnych problemów.
Walutomat nie działa charytatywnie, za wymianę walut pobiera prowizję 0,2% od zrealizowanych zleceń wymiany, co, trzeba przyznać, jest niewielką sumą w porównaniu do 2%, 3% i więcej jakie zapłacimy w normalnych kantorach.
Przed dokonaniem wymiany walut, na stronie Aktualne oferty znajdziemy aktualne oferty kupna i sprzedaży danej pary walut, jak również historię ostatnich 10 wymian oraz sumę wymian z poprzednich 10 dni.
Z kolei na stronie Notowania znajdziemy historię notowań każdej z obsługiwanych par walut w wielu zakresach czasowych.
Na tą chwilę Walutomat.pl oferuje nam wymianę następujących walut: PLN, EUR, USD, GBP, CHF.
W sumie możemy wykonać transakcje na dziesięciu parach walutowych: EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN, EUR/USD. EUR/CHF, USD/CHF, GBP/EUR, GBP/USD, GBP/CHF.
Wymagania
Aby móc korzystać z Walutomat wystarczy posiadać konto bankowe w dowolnym polskim banku, w walutach, które chcemy wymieniać. Czyli dla powyższego przykładu będzie to konto w złotówkach oraz konto w euro.
Proces wymiany walut można podzielić na pięć etapów:
1.     Rejestracja

Aby móc korzystać z serwisu należy się ZAREJESTROWAĆ (dzięki rejestracji przez ten link otrzymacie aż 75% zniżki na pierwszą wymianę!).

Sam proces rejestracji jest krótki, nie ma się co tutaj rozpisywać.
2.     Wpłata pieniędzy
Aby dokonać wpłaty należy przejść kolejno:
Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Wpłaty
Następnie wybieramy interesującą nas walutę oraz bank, z którego zlecimy wpłatę. Koszt wpłaty / wypłaty możemy sprawdzić poprzez kalkulator dostępny na stronie. W trzecim kroku możemy zobaczyć tabelę dla poszczególnych banków.
3.     Wymiana waluty
Proces wymiany walut jest również bardzo prosty. Po wpłaceniu pieniędzy, musimy złożyć zlecenie wymiany, wchodząc kolejno:
Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Zlecenia wymiany -> Nowe zlecenie
Wypełniamy odpowiednie pola, tj. kwotę, walutę oraz kurs po jakim chcemy dokonać wymiany (nie można go później modyfikować, za to można anulować zlecenie i wystawić nowe). Do ustalenia kursu możemy posłużyć się opisywaną powyżej stroną „Aktualne oferty”.

Gdy chcemy dokonać natychmiastowej wymiany, wybieramy kurs po jakim inne osoby są skore na kupno danej waluty lub też odpowiednio mniej korzystny dla nas, a wymiana zostanie dokonana i tak wg najlepszych aktualnych ofert kupna.

4.     Dodanie rachunku bankowego
Przed dokonaniem wypłaty pieniędzy należy dodać nasze konto w systemu Walutomatu. Dane te poprawiają bezpieczeństwo oraz służą do weryfikacji naszych danych przez serwis.
Dodanie rachunku dokonujemy wchodząc kolejno:
Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Konta bankowe
Wystarczy podanie numeru rachunku oraz waluty.
5.     Wypłata pieniędzy
Dokonanie zlecenia wypłaty na nasze konto jest jeszcze prostsze niż wymiana walut.
Należy przejść kolejno:
Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Wypłaty
Natomiast koszt wpłaty / wypłaty sprawdzimy na poniższej tabeli:
Jak widzimy, warto posiadać konto w jednym z następujących banków: PKO BP, BZ WBK, PEKAO SA oraz MILLENNIUM. Wtedy nie będziemy obarczeni żadnymi dodatkowymi kosztami.
Podsumowanie
Walutomat.pl jest jednym z najpopularniejszych serwisów oferujących wymianę walut w Internecie. Dodatkowo w większości przypadków jest najkorzystniejszą opcją wymiany, kiedyś nawet postanowiłem dokonać porównania tego typu serwisów, które powinno pojawić się wkrótce w osobnym wpisie.
Serwis mogę polecić z czystym sumieniem, gdyż sam dokonuję wymiany walut właśnie tutaj.

Wszystkie ważniejsze operacje, tj. wymiana walut czy wypłata pieniędzy są zabezpieczone poprzez kody SMS.

Do efektywnego korzystania z serwisu powinniśmy posiadać rachunek bankowy w jednym z wyżej wymienionych banków (PKO BP, BZ WBK, PEKAO SA oraz MILLENNIUM), które jednocześnie są największymi bankami w naszym kraju, więc nie będzie z tym problemów. Rachunki te (walutowe) są w większości wypadków bezpłatne, jak choćby pierwsze dwa. Dzięki tym rachunkom za korzystanie z serwisu nie zapłacimy ani grosza oprócz niskiej prowizji za transakcję w wysokości 0,2%.
W przypadku jakichkolwiek pytań czy uwag służę pomocą.

Zobacz też:

24 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

Lokata na wyścigi – 7,8% brutto na 3 lub 4 miesiące

Lokaty antybelkowe znikną z rynku 1 kwietnia 2012 roku