w

Zmiany opłat w Santander Bank Polska od 1.12.2020 r. [Konto Jakie Chcę z nowymi warunkami]

Podwyżki opłat Santander

Santander Bank Polska opublikował nową tabelę opłat i prowizji od 1.12.2020 r. z której wynikają podwyżki dotyczące m.in. Konta Jakie Chcę. Od grudnia trzeba będzie wykazać się dwiema aktywnościami, aby nadal nie płacić za to konto.

Tym samym, Santander dołączył do grona banków, które już wcześniej zapowiedziały podwyżki. Po drastycznym spadku stóp procentowych było niemal pewne, że prędzej czy później banki wprowadzą zmiany i będą chciały częściowo odbić sobie spadek zysków poprzez wprowadzenie dodatkowych opłat na klientów.

Nowe zmiany w Santander są w większości negatywne i wiążą się z nowymi obowiązkami dla klientów lub dodatkowymi / wyższymi opłatami.

Zmiany opłat do Konta Jakie Chcę od 1.12.2020 r.

Konto Jakie Chcę jest obecnie świetnym, bezwarunkowo darmowym rachunkiem bankowym oferującym m.in. darmowe przelewy natychmiastowe. Darmowa, po 5 płatnościach miesięcznie była także karta debetowa.

Od grudnia 2020 roku opłata za konto wynosić będzie 6 zł miesięcznie (+ 8 zł za kartę jeśli nie spełnimy warunków zwalniających z opłat). Nadal będzie można jednak jej uniknąć spełniając dwa, nadal niezbyt wymagające warunki. Trzeba będzie zapewnić wpływy na rachunek w wysokości min. 500 zł miesięcznie oraz wykonać 1 płatność kartą miesięcznie. Osoby do 26. roku życia nadal będą bezwarunkowo zwolnieni z tej opłaty.

W zamian za spełnienie w/w warunków otrzymamy już darmowe prowadzenie karty debetowej (karta Dopasowana). W przeciwnym razie za utrzymanie karty przyjdzie nam zapłacić 8 zł (dotychczas 5 zł).

Tutaj mamy więc zmianę pozytywną, jako że dotychczas trzeba było wykonać min. 5 płatności kartą miesięcznie lub wybrać opcję płatności 3 zł za kartę bez spełniania żadnych warunków. Od grudnia 2020 r. wystarczy spełnić te same warunki, które zwalniają z opłaty za prowadzenie konta, czyli wpływ 500 zł i 1 płatność kartą lub BLIK-iem miesięcznie.

Zmiany dotyczące rachunków walutowych

Podwyżce ulegnie warunkowa opłata za prowadzenie rachunku walutowego Konto24 Walutowe. Wyniesie ona 10 zł (dotychczas 8 zł), ale nadal będzie można jej uniknąć utrzymując na koncie walutowym saldo w wysokości min. 20 jednostek walut.

Podwyżki za konto NET odziedziczone z Deutsche Bank

W liście z banku znalazłem jeszcze jedną bardzo istotną zmianę. To opłata za Konto NET, które trafiło pod strzechy Santander w spadku po Deutsche Banku.

Jeśli posiadasz super korzystną lokatę DB 500+, to posiadasz to konto i pewnie o tym nawet nie pamiętasz.

Od 1 grudnia 2020 r. Konto NET będzie kosztowało 5 zł miesięcznie. Opłaty unikniemy jeśli zapewnimy wpływ minimum 1000 zł w danym miesiącu.

Wycofanie pakietu wielowalutowego i płatności HCE

Z początkiem grudnia wycofany zostanie pakiet wielowalutowy w zamian którego zaoferowana zostanie darmowa możliwość darmowego powiązania karty wydanej do konta w polskich złotych z rachunkiem walutowym.

W ostatnim czasie niezwykle popularne stały się płatności mobilne Google Play / Apple Pay. W związku z tym, że mało kto używał już płatności zbliżeniowych za pomocą samej aplikacji banku (płatności HCE), Santander postanowił wycofać tą funkcjonalność.

Co jeśli nie akceptuję zmian?

Santander 24 września 2020 r. przesłał do swoich klientów wiadomość przez system bankowości informujący o zmianach w tabeli opłat od 1 grudnia wraz z informacją, co robić w razie braku akceptacji zmian.

Jeśli je akceptujesz to nie musisz nic robić. Jeśli natomiast nie zgadzasz się na zmiany w tabeli opłat w Santander Bank Polska to możesz:

  • złożyć wobec nich sprzeciw – w takim przypadku umowa wygaśnie z upływem 30 listopada 2020 roku lub
  • wypowiedzieć daną umowę ze skutkiem od dnia poinformowania o zmianie – nie później jednak niż od dnia, w którym te zmiany weszłyby w życie
  • wypowiedzieć Porozumienie EKK, w terminie 14 dni od dnia poinformowania o zmianie – ulegnie ono rozwiązaniu po upływie jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia
  • natomiast w przypadku umowy, o której mowa w „Regulaminie świadczenia usług PPZ”, mogą Państwo wypowiedzieć Umowę w terminie 14 dni od dnia poinformowania o zmianie, wypowiedzenie nastąpi ze skutkiem natychmiastowym.

Oświadczenie o sprzeciwie lub o wypowiedzeniu umowy mogą Państwo złożyć bezpłatnie u doradców: telefonicznie, listownie lub w każdej placówce.

Dokumenty:

Zmiany w regulacjach od 1.12.2020 r.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
3 lat temu

W jakimś banku są jeszcze płatności HCE? Moja karta dziś wygasa, a Google Pay nie chcę.

Darek M. W.
3 lat temu
Reply to  Anonim

Mój telefon pokazuje jeszcze Millennium, ING, PKO BP (IKO) i Pekao SA.

Anonim
Anonim
3 lat temu
Reply to  Darek M. W.

Dzięki serdeczne, okazało się, że dziś mogłem w apce zamówić nową kartę, ale jest tym razem ważna tylko 1 rok, a nie 3 lata jak to było poprzednio przy zamawianiu tej samej karty mobilnej – ważne, że jeszcze rok z HCE 🙂

Darek M. W.
3 lat temu
Reply to  Anonim

Dodałem dokumenty informujące o zmianach. Razem raptem 17 MB i setki stron 🙂

Co myślisz?

Ostatnia chwila na 2% przez 4 miesiące w Pekao SA (+150 zł na start)

Premia w zasięgu ręki, czyli 350 zł za darmowe konto BNP Paribas