w

Oszczędzanie na wymianie walut – Kantor Walutowy Alior Banku

Powracamy jeszcze do tematu oszczędzania na wymianie walut i płatności walutowych. Jeśli szukacie darmowej karty walutowej (w EUR, GBP, USD), to dzisiejszy wpis powinien Was zainteresować.

Przez cztery lata, to właśnie Kantor Walutowy Alior Banku był dla mnie głównym miejscem wymiany walut i płatności walutowych. Wszystko za sprawą możliwości natychmiastowej wymiany walut i zasilenia karty walutowej z rachunków w Alior Bank (w tym T-Mobile Usługi Bankowe).

Ciekawym rozwiązaniem jest też przepinana karta do konta w Citibanku, dzięki czemu możemy dokonywać płatności w walucie kraju, w którym przebywamy. Korzystając z trwającej promocji można zgarnąć 300 zł do Konta Citi Priority.

Kantor Walutowy Alior Banku

W Kantorze Walutowym Alior Banku dostępnych jest aż 14 walut. Są to PLN, EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB i SEK.

Wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale Alior Banku (złote, funty brytyjskie, euro i dolary amerykańskie).

Zalety Kantora Walutowego:

 • Dostęp 24h / 7 dni w tygodniu
 • 0 zł za rachunki w 14 walutach
 • 0 zł za przelew wymienionych środków
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach Alior Banku (PLN, EUR, USD, CHF, GBP)
 • 0 zł za prowadzenie kart walutowych – w EUR, GBP, USD
 • Bezpieczeństwo – kantor należy do banku

System transakcyjny

System transakcyjny jest prosty i intuicyjny. Po zalogowaniu widoczny jest wykres wybranej pary walutowej, posiadane rachunki wraz ze stanem posiadania oraz ostatnie wykonane transakcje:

Karty walutowe w EUR, GBP, USD

Kantor Walutowy Alior Banku daje możliwość założenia bezpłatnych kart płatniczych w podstawowych walutach, tj. w EUR, GBP i USD.

Używanie karty jest bezpłatne jeżeli w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od dnia aktywacji (lub do dnia jej zastrzeżenia/zamknięcia, jeżeli nastąpi to przed upływem sześciu miesięcy) dokonamy dowolną operację z użyciem karty.

Karta walutowa z kantora Alior Banku umożliwia dokonanie jednej wypłaty gotówki w miesiącu za darmo. Kolejne transakcje będą kosztowały 9 zł.

Przelewy krajowe i walutowe

Kantor Alior Banku umożliwia wykonanie darmowych przelewów środków wymienionych w kantorze (zarówno PLN jak i walut w kraju i zagranicą).
Licznik
Licznik pokazuje jaką kwotę możemy przelać za darmo w danej walucie. Wartości licznika znajdziemy po prawej stronie wchodząc na stronę „Przelewy”.
Jak działa Licznik?
Licznik sumuje środki kupione przez klienta w Kantorze Walutowym osobno dla każdej z walut. Wartość licznika, zależy wyłącznie od kwoty transakcji wymiany zawartych w Kantorze Walutowym. Bank nie wprowadza żadnych ograniczeń, co do liczby darmowych przelewów oraz ich kwoty.
Przykład:

„Jeżeli kupisz w Kantorze za złotówki 100 EUR i wpłacisz w oddziale 20 EUR, Twój licznik dla euro będzie równy 100 jednostek. Jeżeli wykonasz przelew BEN lub SHA na kwotę 70 EUR, będzie on darmowy i spowoduje zmniejszenie licznika w EUR do 30 jednostek.”

Przelewy krajowe – czasy rozliczeń
Przelewy krajowe rozliczane według sesji Elixir są całkowicie bezpłatne.
W przypadku polskich złotych możliwe jest też skorzystanie z Szybkiego Transferu płacąc 1 zł za każde 1000 zł. Taki przelew powinien dotrzeć do obsługiwanego banku w ciągu zaledwie 15 min.

Przelewy na rachunki prowadzone przez Alior Bank (zarówno złotówkowe jak i walutowe) wykonywane są jako przelewy wewnętrzne, dzięki czemu środki dostępne są natychmiast na rachunku docelowym.

Sesje przychodzące Elixir – Alior Bank:
 • I sesja KIR – od godz. 11:00
 • II sesja KIR – od godz. 15:00
 • III sesja KIR –  od godz. 17:00
Sesje wychodzące Elixir – Alior Bank:
 • I sesja KIR – godz. 9:30 (należy zlecić do godz. 8:20)
 • II sesja KIR – godz. 13:30 (należy zlecić do godz. 12:20)
 • III sesja KIR –  godz. 16:00 (należy zlecić do godz. 15:20)
Przelewy walutowe – czasy rozliczeń
Niekiedy zależy nam na czasie dotarcia środków do odbiorcy. Warto więc wgłębić się w temat czasów rozliczeń przelewów walutowych.

Dostępne są trzy opce kosztowe:
 • SHA – Opcja SHA oznacza, że koszty, związane z realizacją przelewu, dzielone są pomiędzy zleceniodawcę i beneficjenta przelewu. W przypadku przelewów, zlecanych w Banku, zleceniodawca pokrywa koszty Alior Banku, natomiast beneficjent pokrywa koszty swojego banku oraz banków pośredniczących.
 • OUR – Opcja OUR oznacza, że wszystkie koszty, związane z realizacją przelewu – koszty banku zleceniodawcy, banków pośredniczących i banku beneficjenta – pokrywa zleceniodawca przelewu.
 • BEN – Opcja BEN oznacza, że wszystkie koszty, związane z realizacją przelewu – koszty banku zleceniodawcy, banków pośredniczących i banku beneficjenta – pokrywa beneficjent przelewu.
Oraz trzy tryby, od których zależy, kiedy przelew dotrze do odbiorcy:
 • Przelew zwykły – drugiego dnia roboczego po dniu realizacji przelewu,
 • Przelew pilny – następnego dnia roboczego,
 • Przelew natychmiastowy – tego samego dnia.
Klienci Kantora Walutowego uprawnieni są do wykonywania darmowych przelewów walut zakupionych w Kantorze Walutowym wszystkimi wymienionymi trybami (normalny, pilny, ekspres) w opcji kosztowej SHA
Przelew SEPA
Kantor Walutowy umożliwia wybranie opcji przelewu europejskiego, zakupione euro można bezpłatnie przesłać w opcji kosztowej SHA pilny.

SEPA jest specjalnym rodzajem przelewu walutowego (Single Euro Payments Area – Jednolity Obszar Płatności w Euro).

Przelew europejski jest realizowany:
 • tylko w EUR,
 • wyłącznie w trybie normalnym i pilnym
 • tylko za pośrednictwem bankowości internetowej,
 • do  krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii i Norwegii i wskazanych terytoriów zależnych państw UE (zasięg terytorialny SEPA),
 • z opcją kosztową SHA (koszty współdzielone między odbiorcą a nadawcą),
 • rachunek beneficjenta podany w standardzie IBAN.
Godziny przyjmowania dyspozycji i czasy rozliczeń
Wiele razy zadawano mi pytanie „kiedy przelew walutowy dotrze do odbiorcy?”. Poniższa tabela powinna Wam wszystko wytłumaczyć.
Tabela godzin przyjmowania dyspozycji i czasy realizacji przelewów walutowych:
Rodzaj dyspozycji
Godzina graniczna
przyjmowania dyspozycji
 przelew krajowy/ walutowy na rachunek w Banku
23:55
przelew zagraniczny w trybie normalnym – D+2
 EUR
15:00
 AUD, CAD, CZK, CHF, DKK, GBP,  HUF, JPY, NOK, SEK, RUB, USD
15:00
przelew zagraniczny w trybie pilnym – D+1
 EUR
15:00
 AUD, CAD, DKK, CHF, GBP, HUF,  JPY, NOK, SEK, USD
13:00
 RUB, CZK
10:00
przelew zagraniczny w trybie expresowym – D
 EUR, USD, GBP
13:00
 CHF
10:00
Przelewy w walutach: AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK realizowane są w trybie normalnym lub pilnym.

Przykład:
Aby przelew w walucie euro dotarł na rachunek odbiorcy w tym samym dniu roboczym, trzeba wykonać go do godziny 13:00 i wybrać tryb expresowy (SHA – ekspres).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

w t-mobile uslugi bankowe tez mozna tak fajnie sobie wymienic PLN na USD? szybko atwo i z niska marżą?

Darek M.
Darek M.
7 lat temu

W opisywanym kantorze Alior Banku wymienisz i w ciągu minuty masz na koncie walutowym T-Mobile.

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Aliexpres 😉 Jeżeli wybrałbym jako formę płatności kartę z kantoru walutowego Alior Banku to za czy za dokonanie takiej płatności Alior Kantor Walutowy pociągnie jakąś prowizję?

Darek M.
Darek M.
7 lat temu

Nie, banki w końcu otrzymują jakąś niewielka prowizję od naszych płatności i kartami 🙂 dlatego tak zachęcają do ich używania.

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Dzięki!

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Ale ja już np mam kartę walutową w USD oraz EUR tyle, że w T-Mobile UB. Chciałbym przelać PLN z mojego konta i żeby wróciło to tyle, że w USD na moją kartę w USD. Można tak bez dodatkowych opłat? Czy lepiej poprostu założyć nowy rachunek w USD? Szczerze mówiąc pogubiłem się w tym.

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Czy lepiej poprostu założyć nowy rachunek w USD? – w Kantorze Aliora?** (miało być :))

Darek M.
Darek M.
7 lat temu

W Kantorze oczywiście rachunek USD będzie potrzebny, po wymianie po prostu przelewasz na konto USD w T-Mobile. W kantorze po prostu wymieniasz środki i przelewasz. Ja właśnie w ten sposób robię 🙂 Zdefiniowałem sobie konta walutowe w odbiorcach.

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Pobierana jest jakaś prowizja jeśli przelewam USD/EUR z rachunku z kantoru na rachunek w takiej samej walucie w T-Mobile?

Darek M.
Darek M.
7 lat temu

Nie ma żadnych prowizji. Są tylko spready (kursy) pokazane w kantorze.

x666
x666
7 lat temu

Darek, czy dobrze rozumiem, że założenie konta w kantorze to dobra opcja na wyjazdy np, Węgry, Bułgaria w moim przypadku?
Jak to działa? Zakładam konto w Euro, USD i zł, oraz kartę w USD (gdzieś czytałem, że najlepiej się opłaca poza strefą Euro). Następnie przelewam środki na konto w zł. Co dalej? Za granicą płacę kartą i kantor przelicza mi na zł, czy też muszę przed wyjazdem wymienić na Euro, może forinty? Płacę na Węgrzech kartą i muszę mieć środki na koncie USD czy Forinty? Możesz troszkę rozjaśnić jak wygląda korzystanie z kantora w czasie podróży?

Darek M. W.
Darek M. W.
7 lat temu

Citibank ma ciekawą opcję przełączania karty między różnymi walutami. Ale to raczej podstawowe waluty. Na taki wyjazd to ciężko mi powiedzieć, jak zostaną rozliczone płatności kartą USD, EUR czy PLN.

Ja raczej patrzyłbym na brak dodatkowych prowizji banku za płatności w obcych walutach.

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Alior Kantor Walutowy

Było Wszystko w porządku dopóki nie zablokowałem konta wpisując błędne hasło.
dzwoniąc dwa razy na infolinię żeby je odblokować spotkałem dwie bardzo niesympatyczne Panie za drugim razem nawet Pani się rozłączyła. Życzę Alior Kantor Powodzenia jak dalej będzie traktował tak swojich Klientów Pozdrawiam Piotr W.

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Płatność kartą walutową (transakcja internetowa) jest obciążona jakimiś dodatkowymi opłatami? Czy mogę poprostu płacić nią ile chce?

Darek M.
Darek M.
6 lat temu

Możesz ile chcesz (tylko w walucie karty :)). Banki zarabiają na takich płatnościach jakąś część %.

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

w takim razie dlaczego przy probie platnosci w paypal z podpieta karta alior kantoru wyswietla mi sie taka informacja?

comment image

Przy karcie z TMUB nie mialem czegos takiego.

Darek M.
Darek M.
6 lat temu

Ale jaki tam masz problem, bo ja nie widzę nic podejrzanego?

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Pierwszy screen przedstawia płatność przy użyciu karty walutowej TMUB.
comment image

Drugi screen przedstawia płatność przy użyciu karty walutowej Alior Kantoru.
comment image

W obu przypadkach karta jest w USD i płatność jest również w USD. Skąd te ostrzeżenie o naliczeniu dodatkowych opłat przez wystawcę karty? Wygląda to tak jakby płatność miała być przeliczona z USD na PLN i z powrotem na USD?

Darek M.
Darek M.
6 lat temu

Po prostu PayPal nie wie jaka jest waluta karty. Raz miałem taką sytuację, że pobrali w PLN i miałem podwójne przewalutowanie. Ale tutaj masz wybór waluty, więc wszystko jest ok. Możesz do nich zadzwonić, żeby zmienili walutę tej karty.

Co myślisz?

20 zł za doładowanie telefonu Orange w BZ WBK

Ranking lokat bankowych, czyli najlepsze lokaty na marzec 2017 roku