w

Upadek SK Banku, jak odzyskać pieniądze?

Na blogu „Jak oszczędzić.pl” nie poruszałem dotąd tematów upadłości. 
Jednak z uwagi na to, że SK Bank znajdował się w publikowanych przeze mnie rankingach lokat bankowych, warto zamieścić krótką informację na temat aktualnej sytuacji banku.
Przede wszystkich chciałbym przekazać Wam informacje w jaki można teraz odzyskać pieniądze ulokowane w SK Banku (Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Przemysłu).

Upadłość SK Banku


Pamiętacie głośny upadek SKOK-u Wołomin? Dzisiaj mamy powtórkę tego wydarzenia, jednak tym razem przyszedł czas na największy bank spółdzielczy, który przy okazji też pochodzi … z Wołomina. Co za zbieg okoliczności. 

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła z dniem 21 listopada 2015 r. działalności SK Banku (Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Przemysłu.

Aktywa banku wynosiły na koniec zeszłego roku aż 3,8 mld zł, depozyty wynosiły natomiast ok. 3,3 mld zł!

Jednocześnie, KNF ogłosił, że w poniedziałek złoży w sądzie wniosek o upadłość SK Banku.

Kolejna instytucja finansowa płacąca sowite odsetki od depozytów upada. Myślę, że powinno nam to dać wiele do myślenia. Jednocześnie, dziwić może fakt, że instytucja będąca pod nadzorem KNF posiadała tak fatalny stan finansów.

Okazało się, że w SK Banku doszło do poważnych naruszeń. Skąd my to znamy?! Czyżby ze SKOK-u Wołomin?

Z informacji Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że SK Bank udzielał wysokich, źle zabezpieczonych kredytów. Ale to nie jedyne grzechy zarządu banku. Rzeczywista sytuacja banku miała być ukrywana. Raporty finansowe potwierdzane przez biegłych rewidentów nie odzwierciedlały rzeczywistej sytuacji w banku.

Ile pieniędzy odzyskam z SK Banku?

Jeżeli w SK Banku posiadacie depozyty (lokaty bankowe, konto oszczędnościowe, ROR) niższe niż równowartość 100 tys. euro to odzyskacie całość kapitału, wraz z odsetkami.

Na dzisiaj jest to ok. 427 000 zł.

W przypadku rachunku wspólnego, każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych o równowartości 100 000 euro.

Środki powyżej 100 tys. euro trzeba będzie na pewno w dużej części spisać na straty.

Podobnie wygląda sprawa obligatoriuszy posiadających obligacje SK Banku. Na Catalyst notowane są trzy serie obligacji (BSW0721, BSW0323, BSW0424) na łączną kwotę 70 mln zł.

Musze przyznać, że jeszcze dwa lata temu, tuż przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, posiadałem oszczędności w SK Banku.

Czy odzyskam wkład członkowski?


Niestety, ale wszystko wskazuje na to, że jak ktoś z Was wykupił udziały w SK Banku to pieniędzy z tego tytułu już nie odzyska.

Jak odzyskać pieniądze ulokowane w SK Banku?

Formalnie, proces wypłaty środków gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), rozpocznie się w poniedziałek, 23 listopada 2015 r, po złożeniu przez KNF wniosku o upadłość SK Banku.

Zgodnie z ustawą o BFG, pieniądze zostaną wypłacone w ciągu 20 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości banku.

Prawdopodobnie, środki będą wypłacane w placówkach PKO Banku Polskiego, jak miało to miejsce w przypadku upadłości SKOK-u Wołomin.

Jak tylko pojawią się konkretne informacje na ten temat, to dodam informację na ten temat.

Pieniądze wypłacimy w BZ WBK


Wyplaty z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego udział będzie Bank Zachodni WBK. W oddziale banku będziemy mogli otrzymać gotówkę lub wykonać przelew środków na nasze konto.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sojer
sojer
8 lat temu

Może wykończyła ich nagonka na skoki. Tak czy siak kredytów nie umożą, więc bfg odzyska kasę.

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Razem ze skok Wołomin oferowali wysokie % na lokatach. Żeby zarobić musieli później udzielić sporo kredytów. Jak odpisy z kredytów wg KNF wynoszą ponad 50% to mówi to samo za siebie.

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Czyli kwota odsetek będzie wypłacana proporcjonalnie do okresu, który minął od daty założenia lokaty do momentu ogłoszenia upadłości?

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

A czy przypadkiem w przypadku SKOK Wołomin nie wypłacali odsetek za cały okres? 🙂

Slim Barti
Slim Barti
8 lat temu

Wiadomo jak to wygląda ? Będą jakieś wezwania czy bedzie się trzeba samemu stawić po środki ?

Darek M.
Darek M.
8 lat temu

Najprawdopodobniej trzeba będzie stawić się w jednym z oddziałów PKO BP z dowodem. Na dniach będzie coś więcej wiadomo ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Ciekawe kto będzie wystawiał papiery transferu kont IKE. PKOBP?

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Szukając dobrej oferty depozytu już wiele miesięcy temu zastanawiałem się, jak to możliwe, że tak mały bank oferuje 4-5%, podczas gdy inny, agresywny w zakresie lokat bank BGŻOptima oferował ok. 3%. To musiało się źle skończyć.

Darek M.
Darek M.
8 lat temu

Komunikat KNF w sprawie IKE, IKZE:

"W przypadku środków pieniężnych zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) lub indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), wypłata środków gwarantowanych z ich tytułu dokonywania jest w formie wypłaty transferowej w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1147, z późn. zm.). Informacje o szczegółowym trybie postępowania oszczędzających na rachunku IKE lub IKZE przekazuje deponentom zarząd komisaryczny banku."

Musimy podpisać nową umowę o IKE, IKZE. Jeżeli tego nie zrobimy to BFG dokona wypłaty środków co wiąże się z naliczeniem podatku belki.

porzeczka
porzeczka
8 lat temu

Nam skończyła się lokata 21 listopada. Kto ją wypłaci? Skbank? KnF złozył wniosek dopiero dzisiaj.

Jerzy
Jerzy
8 lat temu

Jak lokata skończyła się, to środki znajdują się na zamkniętym już ROR. Czyli wypłata będzie dokonana przez BFG.

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Ciekawe czy w takim razie wypłacą jeszcze odsetki ustawowe.

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Warto przytoczyć harmonogram działań KNF wobec SK Banku: http://www.knf.gov.pl/Images/HARMONOGRAM_SBRzR_21_11_2015_tcm75-43598.pdf

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

"Wypłat dla klientów upadłego Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Banku) z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego będzie udzielał Bank Zachodni WBK – poinformował w czwartek BFG."

Co myślisz?

100 dni darmowej dostawy w Raiffeisen Polbank

5 biletów do Multikina za otwarcie PKO Konta Za Zero