w

Upadek SK Banku, jak odzyskać pieniądze?

Na blogu “Jak oszczędzić.pl” nie poruszałem dotąd tematów upadłości. 
Jednak z uwagi na to, że SK Bank znajdował się w publikowanych przeze mnie rankingach lokat bankowych, warto zamieścić krótką informację na temat aktualnej sytuacji banku.
Przede wszystkich chciałbym przekazać Wam informacje w jaki można teraz odzyskać pieniądze ulokowane w SK Banku (Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Przemysłu).

Upadłość SK Banku


Pamiętacie głośny upadek SKOK-u Wołomin? Dzisiaj mamy powtórkę tego wydarzenia, jednak tym razem przyszedł czas na największy bank spółdzielczy, który przy okazji też pochodzi … z Wołomina. Co za zbieg okoliczności. 

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła z dniem 21 listopada 2015 r. działalności SK Banku (Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Przemysłu.

Aktywa banku wynosiły na koniec zeszłego roku aż 3,8 mld zł, depozyty wynosiły natomiast ok. 3,3 mld zł!

Jednocześnie, KNF ogłosił, że w poniedziałek złoży w sądzie wniosek o upadłość SK Banku.

Kolejna instytucja finansowa płacąca sowite odsetki od depozytów upada. Myślę, że powinno nam to dać wiele do myślenia. Jednocześnie, dziwić może fakt, że instytucja będąca pod nadzorem KNF posiadała tak fatalny stan finansów.

Okazało się, że w SK Banku doszło do poważnych naruszeń. Skąd my to znamy?! Czyżby ze SKOK-u Wołomin?

Z informacji Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że SK Bank udzielał wysokich, źle zabezpieczonych kredytów. Ale to nie jedyne grzechy zarządu banku. Rzeczywista sytuacja banku miała być ukrywana. Raporty finansowe potwierdzane przez biegłych rewidentów nie odzwierciedlały rzeczywistej sytuacji w banku.

Ile pieniędzy odzyskam z SK Banku?

Jeżeli w SK Banku posiadacie depozyty (lokaty bankowe, konto oszczędnościowe, ROR) niższe niż równowartość 100 tys. euro to odzyskacie całość kapitału, wraz z odsetkami.

Na dzisiaj jest to ok. 427 000 zł.

W przypadku rachunku wspólnego, każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych o równowartości 100 000 euro.

Środki powyżej 100 tys. euro trzeba będzie na pewno w dużej części spisać na straty.

Podobnie wygląda sprawa obligatoriuszy posiadających obligacje SK Banku. Na Catalyst notowane są trzy serie obligacji (BSW0721, BSW0323, BSW0424) na łączną kwotę 70 mln zł.

Musze przyznać, że jeszcze dwa lata temu, tuż przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, posiadałem oszczędności w SK Banku.

Czy odzyskam wkład członkowski?


Niestety, ale wszystko wskazuje na to, że jak ktoś z Was wykupił udziały w SK Banku to pieniędzy z tego tytułu już nie odzyska.

Jak odzyskać pieniądze ulokowane w SK Banku?

Formalnie, proces wypłaty środków gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), rozpocznie się w poniedziałek, 23 listopada 2015 r, po złożeniu przez KNF wniosku o upadłość SK Banku.

Zgodnie z ustawą o BFG, pieniądze zostaną wypłacone w ciągu 20 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości banku.

Prawdopodobnie, środki będą wypłacane w placówkach PKO Banku Polskiego, jak miało to miejsce w przypadku upadłości SKOK-u Wołomin.

Jak tylko pojawią się konkretne informacje na ten temat, to dodam informację na ten temat.

Pieniądze wypłacimy w BZ WBK


Wyplaty z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego udział będzie Bank Zachodni WBK. W oddziale banku będziemy mogli otrzymać gotówkę lub wykonać przelew środków na nasze konto.

14 komentarzy

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

100 dni darmowej dostawy w Raiffeisen Polbank

5 biletów do Multikina za otwarcie PKO Konta Za Zero