w

Gdzie przenieść środki ze SKOK Wołomin?

Dzisiejszym wpisem postaram się odpowiedzieć na tytułowe pytanie, czyli gdzie przenieść swoje oszczędności po upadku SKOK-u Wołomin.
Sam ze względu na brak placówki w moim mieście nie ulokowałem tam środków, jednak po wprowadzeniu gwarancji BFG do kwoty 100.000 euro, miałem taki zamiar.
Jednym z powodów jest idea działania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Przez okres dwóch lat aktywnie inwestowałem środki w pożyczki społecznościowe (m.in. na kokos.pl). Drugi to rzecz jasna wyższe niż w bankach oprocentowanie lokat w SKOK-ach.
Okazuje się jednak, że analitycy i władze wielu kas spółdzielczych nie potrafiły i nadal nie potrafią wypełnić powierzonego im zadania. Bardzo dobrze było to widać po wysokości zagrożonych kredytów.
Sprawy, które wyszły na jaw na pewno nie pomogą pozostałym SKOK-om. Dobrze widzimy, jak Kasa Stefczyka odcina się od SKOK-ów za pomocą hasła reklamowego „Są banki, są SKOK-i i jest Kasa Stefczyka”.

Historia kłopotów SKOK Wołomin

Wszystko zaczęło się od przejścia SKOK-ów pod zarząd Komisji Nadzoru Finansowego. Jakiś czas temu wyszła na jaw sprawa ciężkiego pobicia wiceprezesa KNF. Podejrzewa się, że za tą sprawą stoi były członek zarządu SKOK Wołomin. Napaść miała spowodować „odczepienie” się nadzoru od spraw wewnętrznym kasy.
Kontrole w SKOK Wołomin doprowadziły do zatrzymania w październiku prezesa i wiceprezesa tej kasy. Obaj otrzymali zarzuty działania na szkodę kierowanej przez nich firmy oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej.
Złe zarządzanie to niestety nie jedyne grzechy SKOK Wołomin. Prawdopodobnie doszło tu do wyłudzania milionowych kredytów.
Prokuratura twierdzi, że może to być nawet kwota 250 mln zł!
Co więcej, podejrzewa się, że w Wołominie prano brudne pieniądze udzielając kredyty na kwoty niemal miliona złotych osobom … bez dochodów. Obecnie liczba zatrzymań wynosi już kilkanaście osób i wszystko zanosi się, że będą miały miejsce kolejne zatrzymania.

Krótko o aktualnej sytuacji członków SKOK Wołomin

Na podstawie otrzymanych od zarządcy komisarycznego informacji, KNF postanowił z dniem 11 grudnia 2014 roku zawiesić działalność kasy.
Już następnego dnia (12 grudnia), Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła z wnioskiem do Sądu o ogłoszenie upadłości SKOK Wołomin.
Dnia 17 grudnia 2014 roku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, otrzymał listę deponentów i podjął ustawę o wypłacie środków gwarantowanych.
Środki gwarantowane wypłacane będą w złotych, bez względu na walutę, w jakiej nominowane były depozyty, do równowartości w złotych 100.000 euro, tj. 418.050,00 zł.
Do obliczenia równowartości euro w złotych przyjęto kurs średni Narodowego Banku Polskiego z dnia zawieszenia działalności Kasy, tj. z dnia 12 grudnia 2014 r
Środki wypłacane będą za pośrednictwem PKO Banku Polskiego w okresie od 19 grudnia 2014 r. do 28 lutego 2015 r. W celu odebrania środków (w formie gotówki lub przelewu) należy przyjść z dowodem osobistym do jednego z oddziałów PKO BP.

Gdzie przenieść oszczędności?

Byli już członkowie SKOK Wołomin stoją obecnie przed dylematem, gdzie ulokować odebrane środki gwarantowane?

Postaram się teraz odpowiedzieć na to pytanie. Pomocny może okazać się ranking lokat i ranking kont oszczędnościowych z grudnia 2014 r.
Wiele zależeć będzie od tego, jakie środki posiadamy. Dlatego też postanowiłem najlepsze oferty podzielić ze względu na kwotę oszczędności.
Oszczędności do 10.000 zł
Lokata Happy na 5% w Idea Bank
W tej kategorii niezmiennie prowadzi Idea Bank z Lokatą Happy na 5% dla nowych klientów bez wymogu zakładania konta.
Na Lokacie Happy ulokujemy od 1 000 zł do 10 000 zł na okres 3 miesięcy.
Lokata Start na 5% w Meritum Bank
Podobnie jak Idea Bank, 5% otrzymamy na Lokacie Start w Meritum. Tutaj też ulokujemy kwotę do 10 000 zł.
Oferta dostępna jest wyłącznie dla nowych klientów. Aby móc skorzystać z Lokaty Start niezbędne jest założenie zupełnie darmowego konta osobistego.
Lokata na Start na 4,5% w Getinonline
Nieco mniej, bo 4,5% płaci Getin Online na 2-miesięcznej lokacie dla nowych klientów. Lokata na Start umożliwia ulokowanie do 10.000 zł.
Oszczędności od 10.000 zł do 20.000 zł
Lokata Bezkarna na 4% w BGŻOptima
Jeżeli nie korzystaliście jeszcze z usług BGŻOptima to najlepszą propozycją będzie lokata Bezkarna oprocentowana na 4%. Lokatę można zlikwidować bez utraty odsetek. Kwota maksymalna wynosi 20.000 zł.
Oszczędności od 20.000 zł do 50.000 zł
Konto Smart Procent na 3,5% w Bank Smart
Wciąż najlepszą ofertą konta oszczędnościowego jest Smart Procent oferowany przez Bank Smart. Jeszcze do niedawna oferowała ono 4% do kwoty 50.000 zł. Nowi klienci muszą zadowolić się oprocentowaniem 3,5%.
Oszczędności od 50.000 zł do 100.000 zł
Konto oszczędnościowe Elokacja w SK Bank na 3,80%
Osoby posiadające co najmniej 50 tys. zł może zainteresować konto oszczędnościowe na 3,8% w SK Banku.
Oszczędności od 100.000 zł do 200.000 zł
Lokata Welcome na 4% w Lion’s Bank
Przy 100 tys. zł najlepiej ulokować na Lokacie Welcome w Lion’s BankLokata Welcome na 4% dostępna jest w wariancie na 1 lub 3 miesiące.
Jeżeli posiadacie kapitał min. 200 tys. zł to Lion’s przygotował jeszcze lepszą ofertę.
Oszczędności od 200.000 zł w górę
Lokata na Otwarcie na 4,25% w Noble Bank
Niezłą propozycją może okazać się również oferta Noble Banku. Lokata na Otwarcie to 4,25% na okres 2 miesięcy. Uwaga: lokatę można założyć wyłącznie na kwotę 200.000 zł. Inna wada to możliwe opłaty za prowadzenie konta w Noble Banku.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Wszystko się zgadza. Wołomin=mafia czyli grupa która dokonuje SKOKów na kasę…

Łukasz LuKa
Łukasz LuKa
9 lat temu

dokładnie ;/ A ojciec spłacał tam kredyt i dalej ma..tylko jak teraz ;/. czekac tylko

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Jaka mafia, mafia to KNF, która nawet nie złożyła wniosku do sądu, a BFG juz wypłacił kasę. A złożyć nie mogła, bo komisarz nie wywiązał się ze swoich obowiązków i nie zbadał finansów kasy, dlatego nie ma co dołączyć do wniosku.

Darek M.
Darek M.
9 lat temu

Dobre pytanie. Na stronie pisali o osobach posiadających tam oszczędności, ale nic o kredytobiorcach.

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Ci co piszą o SW ze to mafia niech sie stugną w czoło żeby takim być z PO-papranym – sieczkę w głowie im propaganda PO-stkomunistyczna zrobiła FU

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

ojciec mówił, że ma drugie konto w pko bp wiec sobie narazie tam przelał, a po nowym roku zobaczy w co zainwestować

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

dla tych którzy przekroczyli 100 tys Euro BFG

Łukasz LuKa
Łukasz LuKa
9 lat temu

Darek o kredytach http://finanse.wp.pl/kat,1033715,title,Co-z-pieniedzmi-klientow,wid,17094411,wiadomosc.html "To, że kasa upada nie oznacza, że nie trzeba już spłacać zaciągniętych w niej pożyczek. Każdy klient w takiej sytuacji dostanie list z numerem rachunku, na który musi wpłacać raty zgodnie z wcześniejszym harmonogramem."

Co myślisz?

Plus Bank: 3-miesięczna Lokata na 4,1% bez limitu

Lendico – 100zł premii za pierwszą inwestycję lub zaciągnięcie pożyczki